Vad vi gör

Fiberinstallationer

Våra uppdragsgivare för i första hand fiberinstallationer är våra ramavtal med stadsnätsaktörer inom närliggande kommuner som Norrköping, Linköping, Mjölby, Katrineholm, Finspång, Söderköping och Västervik. Vi jobbar mot de flesta operatörer som finns på marknaden idag.

Tele/Datanät

Trafiken i dagens tele- och datakommunikationsnät ökar lavinartat. Därmed ökar också krav på effektivare lösningar och kvalificerad service. Svagströmsinstallationer är din ideala partner, vare sig det gäller att bygga, installera eller underhålla alla typer av kommunikationsnät, mot företag, fastighetsbolag, intresseorganisationer, privatpersoner som har behov av väl fungerande data- och tele-kommunikationer.

Antenn/AV media

Vi installerar och servar allt från små till stora antennanläggningar åt fastighetsägare, hotell, bostadsrättsföreningar och privatpersoner. AV media innefattar installation av lösningar för interaktiva skrivtavlor på skolor/företag samt projektorer och högtalarsystem för konferensanläggningar.


Företagets historik

Svagströmsinstallationer i Norrköping AB startades den 14 aug 2013 till följd av en ägarförändring och namnbyte av Svagströmsbolaget i Norrköping AB, som startades i april 2009. Företaget ägs numera av Johan Larsson och Marcus Johansson som båda varit verksamma i Telecombranschen sedan 1997. Vårt verksamhetsområde omfattar primärt Östergötland/ Södermanland/Kalmar län. Verksamhet och kontor finns i Norrköping.

R-LICENS

Vårt företag har R-licens vilket står för att vi är ett företag som står för god affärsetik. Detta är en etisk markör som står för ansvarstagande och trovärdighet mot såväl anställda som kunder. R-Licensen tilldelas de företag som genomgått en kvalicificeringsprocess i 7 steg. Vi är ett av 19 företag i Norrköping som innehar utmärkelsen.

Tjänster

Tjänster

Vi på Svagströmsinstallationer ger våra kunder kostnadseffektiva lösningar samtidigt som funktionen och prestandan i nätet håller en garanterat högsta nivå. Våra tjänster är konkurrenskraftiga. Trafiken i dagens tele- och datakommunikationsnät ökar lavinartat. Därmed ökar också krav på effektivare lösningar och kvalificerad service. Svagströmsinstallationer är din ideala partner, vare sig det gäller att bygga, installera eller underhålla alla typer av kommunikationsnät samt inom antenn, larm och kameraövervakning. Våra kunder är operatörer, systemleverantörer och stadsnätsaktörer. Genom att låta oss bygga och installera infrastrukturen, liksom sköta nätservicen kan våra kunder hitta kostnadseffektiva lösningar samtidigt som funktionen och prestandan i nätet håller en garanterat hösta nivå.

Bredband/Stadsnät

– Installation & uppgradering av alla typer av kommunikationsutrustning.
– Fiber för stadsnät.
– Underhåll av befintliga nät.

Produktområden

Entreprenad och installationsuppdragen är i första hand inom följande produktområden:
– Bredband- och datanät
– LAN och IT produkter
– Fiberoptik
– Larm och kameraövervakning
– Audio/Videoutrusning
– Kabel TV
– Service/underhåll
– Dokumentation
– Projektering

Team

Malin Ringström

Administration

070 - 618 89 73 | 011 - 16 24 34

malin@svinab.se

John Thorner

Projektledare

070 - 618 89 70

john@svinab.se

Anders Karlsson

Projektledare

070 - 626 14 00 | 011 - 16 24 34

anders.k@svinab.se

Jakob Stjerna

Projektledare

070 - 618 89 43 | 011 - 16 24 34

jakob@svinab.se

Jarmo Manner

Projektör

070 - 618 89 38

jarmo@svinab.se

Tomas Samuelsson

Installationstekniker

070 - 522 16 22

tomas@svinab.se

Mats Andersson

Installationstekniker

070 - 417 30 20

mats@svinab.se

Michael Fingal

Installationstekniker

070 - 618 89 03

michael.f@svinab.se

Ronny Hellman

Installationstekniker

070 - 618 89 47

ronny@svinab.se

Michael Hagman

Installationstekniker

070 - 618 89 37

michael.h@svinab.se

Anders Bergfast

Installationstekniker

070 - 618 89 67

anders.b@svinab.se

Jan Gomander

Installationstekniker

070 - 618 89 22

jan@svinab.se

Andreas Bäckmark

Installationstekniker

070 – 618 89 35

andreas.b@svinab.se

Oskar Hjelte

Installationstekniker

070 - 618 89 27

oskar@svinab.se

Ricky Karlsson

Installationstekniker

070 - 618 89 11

ricky@svinab.se

Jonas Sjögren

Installationstekniker

070 - 228 36 76

jonas@svinab.se

Georg Negendanck

Installationstekniker

070 - 618 89 91

georg@svinab.se

Tim Manner

Installationstekniker

070 - 618 89 32

tim@svinab.se

Sebastian Kantojärvi

Installationstekniker

070 - 618 89 44

sebastian@svinab.se

Christian Johansson

Installationstekniker/GPS-inmätning

070 - 618 89 40

christian@svinab.se

Sebastian Talvis

Installationstekniker

070 - 618 89 41

sebastian.t@svinab.se

Kontakta oss

På jobbet!